Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками

Класифікація рівнянь реакції за тепловим ефектом, наявністю каталізатора, зміною ступенів окиснення атомів у процесі хімічної реакції. Складання рівняння хімічних реакцій. Розпізнавання типів реакцій за рівняннями реакції та за ознаками хімічних реакцій.

Рубрика Химия
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 20.11.2015
Размер файла 224,2 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Урок 1. Тема уроку. Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками

Цілі уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів про хімічні реакції; розвивати вміння й навички визначення типів хімічних реакцій за рівняннями хімічних реакцій; формувати знання учнів про хімічні рівняння на прикладі класифікації рівнянь реакції за тепловим ефектом, наявністю каталізатора, зміною ступенів окиснення атомів у процесі хімічної реакції; розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій.

Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань, умінь і навичок і творчого застосування їх на практиці.

Форми роботи: розповідь учителя, фронтальна робота, індивідуальна робота з картками-завданнями.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, картки-завдання.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

II. Аналіз тематичної самостійної роботи

Робота з класом зі з'ясування типових помилок, індивідуальна робота над помилками.

III. Актуалізація опорних знань.

Мотивація навчальної діяльності

Фронтальна бесіда

* Що таке хімічна реакція?

* Що показує рівняння хімічної реакції?

* Назвіть основні типи хімічних реакцій за кількістю вихідних речовин і продуктів реакції (розкладу, сполучення, заміщення, обміну)

Запишемо схему класифікацій хімічних рівняннь за різними ознаками:

1. За складом і кількістю вихідних речовин і продуктів реакції:

ѕ Обміну

ѕ Сполучення

ѕ Розкладу

ѕ Заміщення

2. За тепловим ефектом:

ѕ Екзотермічні;

ѕ Ендотермічні;

3. За зміною ступеня окиснення:

ѕ Окисно-відновні

ѕ Без зміни ступеня окиснення

4. За наявністю каталізатора:

ѕ Каталітичні

ѕ Некаталітичні

5. За напрямом протікання:

ѕ Оборотні

ѕ Необоротні

Завдання 1. Допишіть рівняння хімічних реакцій і вкажіть тип реакції. (На дошці написані рівняння, які учні по черзі повинні закінчити.)

Завдання 2. Запишіть рівняння хімічної реакції горіння метану CH4. Назвіть ознаки протікання хімічної реакції.

IV. Вивчення нового матеріалу

Реакція горіння метану супроводжується виділенням тепла і світла. Для інших реакцій, навпаки, необхідно додаткове тепло ззовні.

Тепло, що виділяється або поглинається в результаті реакції, називається тепловим ефектом хімічної реакції ДQ.

Тепловий ефект хімічної реакції пов'язаний з теплотою утворення речовин: реакція хімічний каталізатор окиснення

ДQ = -ДH

і вимірюється в джоулях Дж або кілоджоулях кДж.

За тепловим ефектом хімічні реакції поділяються на такі типи:

Ендотермічні -- реакції, які протікають з поглинанням тепла. Наприклад:

N2 + О2 2NО - ДQ

Екзотермічні -- реакції, що протікають з виділенням тепла. Наприклад:

CH4 + 2О2 CО2 + 2H2О + ДQ

Завдання 3. Розставте коефіцієнти в рівнянні реакції та визначте тип реакції за тепловим ефектом, за складом і кількістю реагентів і продуктів реакції:

Завдання 4. З реакції в завданні 3 виберіть реакції, що протікають зі зміною ступеня окиснення. (Учні самостійно виконують завдання в зошиті, після чого ті, хто першими виконали завдання, записують ОВР на дошці.)

Завдання 5. Укажіть серед реакцій завдання 3 ті, що протікають у присутності каталізатора. Які речовини називаються каталізаторами?

V. Підбиття підсумків уроку

1. Як називається хімічна реакція, яка протікає з виділенням тепла?(екзотермічна).

2. Як називається хімічна реакція, яка протікає з поглинанням тепла?(ендотермічна).

3. Як називається реакція, в резудьтаті якої з однієї речовини утворюється дві чи більше нових речовин?(розкладу).

4. Як називається реакція, в результаті якої із двох або кількох речовин утворюється одна нова речовина?(сполучення).

5. Як називається реакція між простою і складною речовиною внаслідок якої утворюється нова проста і складна речовини?(заміщення).

6. Як називається реакція, під час якої дві речовини обмінюються своїми складовими частинами , утворюючи нові речовини?(обміну).

Завдання 5. Складіть рівняння реакцій за схемою, укажіть тип хімічної реакції (за варіантами, зі взаємоперевіркою й обговоренням результатів):

а) кальцій кальцій оксид кальцій гідроксид кальцій карбонат;

б) карбон карбон(IV) оксид натрій карбонат натрій сульфат;

в) водень гідроген хлорид барій хлорид барій сульфат.

VI. Домашнє завдання

§13(ст. 81), вправа 4, 5 ст. 85

Творче завдання. У схему класифікації вписати приклади рівнянь хімічних реакцій.

Урок 2. Тема уроку. Реакції сполучення, розкладу, заміщення й обміну

Цілі уроку: розвивати навички й уміння складати рівняння хімічних реакцій; формувати навички розпізнавання типів реакцій теоретично -- за рівняннями реакції, експериментально -- за ознаками хімічних реакцій.

Тип уроку: формування вмінь і навичок.

Форми роботи: фронтальне опитування, демонстраційний експеримент, групова робота, самостійна робота.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, плакат із правилами техніки безпеки в кабінеті хімії.

Демонстрація 6. Реакції розкладу, сполучення, заміщення, обміну.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Мотивація навчальної діяльності

1. Самостійна робота

Варіант І

Варіант ІІ

Варіант ІІІ

1) Запишіть рівняння хімічних реакцій для здійснення перетворень за схемою.

2) Укажіть тип хімічних реакцій.

3) Рівняння 3 і 4 запишіть у іонній формі.

4) Обчисліть масу вихідної речовини для одержання 10 г кислоти.

2. Фронтальне опитування

* Які речовини називаються каталізаторами?

* На які дві групи поділяються хімічні реакції за тепловим ефектом?

* Укажіть тип хімічних реакцій, записаних на дошці:

* Серед наведених реакцій укажіть ендотермічну.

* Обчисліть ступені окиснення й укажіть ОВР.

ІІІ. Виконання тренувальних вправ, демонстраційний експеримент

Демонстрація 6

А. Візьмемо для проведення експерименту порошки заліза й сірки, розітремо в ступці. (Питання до класу: Чи можлива хімічна реакція? (Ні)) Тепер підігріємо суміш у тиглі. Після початку реакції демонструємо учням мимовільне продовження реакції. Учні записують на дошці рівняння:

Fe + S FeS + ДQ

Чому реакція продовжується після припинення нагрівання? Тому що протікання реакції відбувається з виділенням тепла, достатнього для само-розігріву реакційної суміші.

Назвіть тип хімічної реакції. (Сполучення)

Б. Завдання. З ферум(ІІ) сульфату одержіть ферум(ІІІ) гідроксид. Що необхідно додати? (Луг)

За якою ознакою можна судити про протікання хімічної реакції? (Випадіння осаду)

Записуємо рівняння реакції в молекулярній та іонній формах:

Укажіть тип хімічної реакції. (Обміну)

Тепер, дотримуючись правил техніки безпеки, підігріємо осад. Що спостерігаємо? (Зміну забарвлення осаду) Записуємо рівняння реакції:

Укажіть тип реакції. (Розкладу)

В. Наведіть приклад реакції заміщення.

Розглянемо цей тип реакцій експериментально. Візьмемо чотири пробірки з розчинами: натрій сульфату, сульфатної кислоти, купрум(ІІ) сульфату, води. Зануримо в кожну пробірку гранулу цинку. Припустіть, у якій із пробірок реакція протікатиме, а в якій -- ні. Запишемо можливі рівняння реакцій у молекулярній та іонній формах:

Укажіть тип реакції. (Заміщення)

Г. Для наступного експерименту візьмемо ті самі розчини й додамо до кожного з них розчин натрій гідроксиду. Припустіть, у якій із пробірок протікатиме хімічна реакція. За якими ознаками можна стверджувати, що реакція протікає необоротно. Підтвердьте це рівняннями реакцій у молекулярній та іонній формах.

Укажіть тип хімічних реакцій. (Обміну)

Д.Для виконання наступного завдання учні об'єднуються в групи, кожна з яких пропонує свій варіант. Відповіді обговорюються в класі, коригуються, записуються учнями в зошитах.

Дано речовини: кисень, цинк, хлоридна кислота, вода, сірка, натрій гідроксид. Наведіть приклади двох-трьох реакцій розкладу, сполучення, заміщення й обміну, використовуючи запропоновані реактиви та продукти їх взаємодії.

IV. Підбиття підсумків уроку

Які хімічні реакції -- розкладу, сполучення, заміщення чи обміну -- можуть протікати зі зміною ступеня окиснення атомів у речовинах?

Чи можна стверджувати, що всі екзотермічні реакції -- це реакції сполучення, а ендотермічні -- розкладу?

Які ознаки реакції вказують на необоротність хімічної реакції?

V. Домашнє завдання

§13 (ст. 82-84), вправа 2, 7.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Інтеграція природничо-наукових знань як нагальна потреба сучасної освіти. Відображення міжпредметних зв’язків у програмах з хімії (порівняльний аналіз). Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками. Реакції сполучення, розкладу, заміщення, обміну.

    дипломная работа [133,1 K], добавлен 13.11.2008

  • Дослідження параметрів, що характеризують стан термодинамічної системи. Вивчення закону фотохімічної еквівалентності, методу прискорення хімічних реакцій за допомогою каталізатора. Характеристика впливу величини енергії активації на швидкість реакції.

    курс лекций [443,7 K], добавлен 12.12.2011

  • Перехід електронів між молекулами, зміна ступенів окиснення атомів елементів. Напрямок перебігу та продукти окисно-відновних реакцій. Визначення ступені окиснення елементів в сполуці методом електронно-іонного балансу. Правила складання хімічної формули.

    презентация [258,8 K], добавлен 11.12.2013

  • Класифікація хімічних реакцій, на яких засновані хіміко-технологічні процеси. Фізико-хімічні закономірності, зворотні та незворотні процеси. Вплив умов протікання реакції на стан рівноваги. Залежність швидкості реакцій від концентрації реагентів.

    реферат [143,4 K], добавлен 01.05.2011

  • Вивчення стародавніх уявлень про хімічні процеси. Натурфілософія та розвиток алхімії. Поява нових аналітичних методів дослідження хімічних реакцій: рентгеноструктурного аналізу, електронної та коливальної спектроскопії, магнетохімії і спектроскопії.

    презентация [926,6 K], добавлен 04.06.2011

  • Основні положення атомно-молекулярного вчення. Періодичний закон і система хімічних елементів Менделєєва. Електронна теорія будови атомів. Характеристика ковалентного, водневого і металічного зв'язку. Класифікація хімічних реакцій і поняття електролізу.

    курс лекций [65,9 K], добавлен 21.12.2011

  • Методи дослідження рівноваги в гетерогенних системах. Специфіка вивчення кінетики хімічних реакцій. Дослідження кінетики масообміну. Швидкість хімічної реакції. Інтегральні методи розрахунку кінетичних констант. Оцінка застосовності теоретичних рівнянь.

    курсовая работа [460,7 K], добавлен 02.04.2011

  • Швидкість хімічної реакції. Залежність швидкості реакції від концентрації реагентів. Енергія активації. Вплив температури на швидкість реакції. Теорія активних зіткнень. Швидкість гетерогенних реакцій. Теорія мономолекулярної адсорбції Ленгмюра.

    контрольная работа [125,1 K], добавлен 14.12.2012

  • Коферменти які беруть участь у окисно-відновних реакціях. Реакції відновлення в біоорганічній хімії. Реакції відновлення у фотосинтезі та в процесі гліколізу (під час спиртового бродіння). Редокс-потенціал як характеристика окисно-відновних реакцій.

    контрольная работа [639,0 K], добавлен 25.12.2013

  • Характеристика процесів окиснення: визначення, класифікація, енергетична характеристика реакцій; окиснювальні агенти, техніка безпеки. Кінетика і каталіз реакцій радикально-ланцюгового і гетерогенно-каталітичного окиснення вуглеводнів та їх похідних.

    реферат [504,0 K], добавлен 05.04.2011

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.