Ф.М. Достоєвський. Життєвий і творчий шлях письменника

Творчість Достоєвського як одна з вершин всесвітньої літератури. Філософські й естетичні погляди письменника та їх втілення в художніх творах. Основні віхи життя й творчості Ф. Достоєвського, його світоглядні позиції та морально-етичні переконання.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 13.03.2016
Размер файла 21,3 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

МІНІСТЕРВСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ М.П.ДРАГОМАНОВА

ІНСТИТУТ ІНОЗЕМНОЇ ФІЛОЛОГІЇ

План-конспект уроку зарубіжної літератури у 10 класі

Тема: Ф.М. Достоєвський. Життєвий і творчий шлях письменника

Виконала:

Балашова Ліяна

Перевірила:

Викладач - к. пед. н., доц.

Мельник А.О.

Київ 2015

Мета: ознайомити з основними віхами життя й творчості Ф. Достоєвського, його світоглядними позиціями та морально-етичними переконаннями, зацікавити творами письменника; розвивати вміння сприймати інформацію на слух, лаконічно висловлювати власні думки з приводу почутого, навички роботи з книгою; сприяти розширенню теоретичних знань школярів; виховувати гуманізм, цілеспрямованість та почуття справедливості.

Обладнання: підручник, портрет письменника, дошка, ілюстрації до біографії, виставка творів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

v Вступне слово вчителя:

У художньому розвитку людства важко назвати іншого письменника, якого б стільки читали; і немає в історії світової літератури іншого митця, творчість якого була б така суперечлива, а біографія така драматична; не знала література й подібної спадщини, навколо якої відбувалися б такі гарячі дискусії, ідеологічні битви, які почалися ще за життя автора і тривають сьогодні.

За природою свого індивідуального таланту Достоєвський увійшов в історію літератури як художник трагедійний, безмежно чутливий до найтонших людських переживань. Своїми творами він ніби говорив сучасникам і майбутнім поколінням: у цьому жорсткому світі все так ганебно і страшно влаштовано, що людина змушена безмежно страждати. І до нього ніхто в світовій літературі не міг з такою силою зобразити цю безмірність людського страждання.

Головна загадка нашого життя і нашої думки у XX і XXI столітті - Ф.М.Достоєвський. Він єдиний, мабуть, письменник життя і творчість якого спонукають замислитись не тільки над тим, що таке життя та його сенс, а й про те, що треба любити один одного та пізнати головне, що ніхто інший, а тільки ми самі, перш за все , відповідальні за те, що відбувається навкруги нас. Нам потрібно навчитись брати відповідальність і за своє життя і за життя оточуючого середовища. Допоки ми не змінимо себе, ми не зможемо змінити світ. А тому, пропоную вам вчитись на прикладі життя такої великої особистості, як Ф.М. Достоєвський, правильній лінія життя.

ІV. Опрацювання нового матеріалу.

v Робота з портретом письменника:

- Погляньте на портрети таких художників, як В.А. Фаворський, І.А. Іванов, В.Г. Перов та дайте відповіді на наступні запитання:

· Яким зображено письменника на всіх портретах?

· Яке ваше враження від цих робіт?

· Назвіть риси вдачі митця, що їх передають художники.

- Портретів письменника досить багато, і на всіх він постає серйозним, суворо-зосередженим, задуманим. Слід зазначити, що сучасники Ф. Достоєвського відзначали в його зовнішності щось болісно-напружене.

У гравюрі на дереві роботи В. Фаворського Ф. Достоєвський зображений у кімнаті, що слабо освітлена полум'ям свічки. Він стоїть біля столу з книгами і тримає в руках листи паперу. Письменник серйозний, задуманий, внутрішньо напружений.

Робота І. Іванова переносить нас у Петербург Достоєвського з його темними брудними дворами, злиденними трущобами. Обличчя письменника суворе, зосереджене, на ньому відбивається душевний біль і муки від побаченого. достоєвський письменник твір

Портрет В. Перова створено в той час, коли письменник повернувся з-за кордону і працював над романом «Біси». Він сидить, міцно зімкнувши руки на колінах. У його сутулій поставі, у похмурому виразі обличчя підкреслюється майже болісна напруга.

v Огляд творчості письменника:

Постать Ф.М. Достоєвського (1821-1881) - одна з найвидатніших, найвпливовіших і разом з тим найсуперечливіших в російські літературі другої половини ХІХ століття.

В літературу Достоєвський прийшов як автор першого в Росії соціально-психологічного роману, з кону життєвого зійшов, полишаючи нащадкам грандіозний епос своєї доби, епос людини, її страждань, болісних пошуків нею найважливіших життєвих істин, тих гармонійних впорядкованостей життя, де людський дух не роздирали б найтяжчі кризи та протиріччя, де сумління людське могло б світитися спокійним і радісним світлом.

Достоєвський належить до тих мислителів і митців, роль і значення яких в історії літератури важко перебільшити. Було б неправильно применшувати його заслуги, наголошувати на слабкостях у його світогляді й творчості. Ніби звертаючись до своїх майбутніх читачів і дослідників, він щиросердно і мужньо сказав про себе: "Який я єсмь, таким мене й приймайте".

Достоєвський напрацював свій творчий метод, який називався фантастичним реалізмом. Також романи Достоєвського справедливо називали пошуковими романами-ідеологічними, бо у центрі проблеми політичні, філософські, етичні, а самі герої стають носіями певної конкретної ідеї. Також у романах мав своє місце психологізм, тобто людська особистість, з її психологічними протиріччями, розглядається у контексті цілого життя народу, країни, епохи.

Сюжети романів характеризуються невеликою кількістю подій, драматизмом і напруженістю. Присутня тут і поліфонія: кожний з героїв стверджує свою ідею, тобто має власний голос.

Жанр романів своєрідний, бо суміщає у собі декілька жанрових форм. Цією характеристикою романів ми переконуємося, що значення Достоєвського у світовій літературі було дуже великим.

Літературознавці відзначають, що впродовж творчого шляху світогляд Достоєвського змінювався, і це відбилося у його творах. У ранньому періоді (1840-ві рр.) він відчував вплив романтизму й сентименталізму, перейшов від традицій натуральної школи до поглибленого психологізму. Другий період (1850-1860-ті рр.) -- перехідний (шіллерівський) -- розчарування в ідеях соціалістичної утопії, прихід до антигероя, героя-бунтаря. Третій період (останні 15 років) -- це розквіт творчості, коли письменник відмовився від крайніх, відкрито революційних форм боротьби, утвердився у своїх релігійно-моральних переконаннях.

Тому, Достоєвський посідає особливе місце в історії російського реалізму. Саме завдяки йому та Л. Толстому російський реалістичний роман придбав світове значення. Їх психологічна майстерність, проникнення в «діалектику» душі відкривали шлях художнім пошукам письменників XX століття. Реалізм в XX столітті в усьому світі несе на собі відбиток естетичних відкриттів Достоєвського і Толстого.

В світі існує сім літературно-меморіальних музеїв Федора Михайловича Достоєвського. Шість знаходяться в Росії, один в Казахстані.

1. Літературно-меморіальний музей Ф. М. Достоєвського в Санкт-Петербурзі відкритий 11 листопада 1971 року, в день 150-річчя від дня народження письменника. В цьому домі була його остання квартира. Тут написаний роман «Брати Карамазови».

2. Літературно-меморіальний музей Ф. М. Достоєвського в Новокузнецьку (Кемеровська область) відкритий 18 травня 1980 року в будинку, який знімала перша дружина Ф. М. Достоєвського Марія Ісаєва.

3. Літературно-меморіальний музей Ф. М. Достоєвського в Семипалатинську (Казахстан). Заслання і солдатська служба після чотирьох років каторги.

4. Будинок-музей Ф. М. Достоєвського (філіал Новгородського державного об'єднаного музею-заповідника) відкритий в місті Стара Руса в будинку, де сім'я Достоєвських, починаючи з 1872 року, проводила літо.

5. Музей-квартира Ф. М. Достоєвського (філіал Державного Літературного музею) розміщений в Москві, в будинку, де родився і провів перші п'ятнадцять років свого життя.

6. Музей-садиба в селі Дарове (філіал Державного історико-архітектурного, художнього і археологічного музею «Зарайський Кремль») знаходиться в підмосковній садибі батьків Ф. М. Достоєвського, де в дитинстві він проводив літо.

7. Державний літературний музей імені Ф. М Достоєвського в місті Омську, прийняв перших відвідувачів 28 січня 1983. Музей розташовано в історичній будівлі - будинку комендантів Омської фортеці (1799 р.) У цьому будинку жив Олексій Федорович де Граве, останній комендант фортеці, що робив каторжнику Достоєвським особливе заступництво.

v Словесно-зорове представлення життя і творчості письменника

(Перегляд відеофрагментів «Головна загадка нашого життя і думки», «Біблійні сюжети», «Пам'яті Достоєвського»(ч.1,2.))

v Бесіда з учнями

- Переглянувши відеоматеріали та проаналізувавши його, дайте відповіді на наступні запитання:

· Яким ви уявляєте собі Ф.Достоєвського як особистість?

· Чому він був визнаний вкрай небезпечним для влади?

· Які деталі в матеріалах вам показались особливо цікавими?

· Як ви сформулюєте девіз життя письменника?

V. Закріплення набутих знань, умінь та навичок.

v Асоціативний диктант.

- Запишіть риси характеру, що, на вашу думку, притаманні Ф.М. Достоєвському: талановитість, гуманізм, пасивність, різкість, релігійність, висока моральність, працелюбство, непрактичність, марнотратство, патріотизм.

v Заключна бесіда.

· Назвіть факти біографії письменника, що знайшли відображення в його творчості.

· На вашу думку, якою є головна тема творчості Ф. Достоєвського?

· Подумайте, яке значення творчості письменника у розвитку російської та світової літератури?

VІ. Підбиття підсумків уроку.

v Рефлексія.

- Щоб підвести підсумки сьогоднішнього уроку, я хочу щоб ви доповнили своїми відповідями наступні речення:

· Достоєвський для мене…

· Мене вразило…

· Якщо порівняти молодь нашого часу з молоддю доби Достоєвського, то…

VІІ. Домашнє завдання.

- Повторно проглянути біографію письменника, визначити еволюцію його світогляду та творчості. Прочитати роман «Злочин і кара».

Список літератури

1. Ковбасенко Ю.І. Світова література : Підруч. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закладів (рівень стандарту) / Ю.І. Ковбасенко. - К. : Грамота, 2010. - 280 с.

2. Бахтин М. Проблемы поэтики Достоевского. М., 1979.

3. Мережковский Д. Толстой и Достоевский. т.2. 3-е изд. СПб., 1909.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Життєвий та творчий шлях письменника, його світобачення та стилістичні особливості творів, літературна спадщина. Робота з таблицями "Хронологія життя і творчості Ф. Кафки", "Художній світ". Трагізм "кафкіанського світу": від звичайного до абсурдного.

    конспект урока [319,7 K], добавлен 09.07.2013

  • Життєвий, творчий шлях, педагогічна діяльність Модеста Пилиповича Левицького. Загальнолюдські якості і цінності вченого, лікаря, письменника, викладача. Національна свідомість і громадянськість М. Левицького, його внесок у діяльність в гімназії м. Луцька.

    статья [13,2 K], добавлен 27.08.2017

  • Відомості про життя і творчість видатного письменника, ученого, перекладача І. Франка. Теми та особливості лірики Франка. Багатогранність діяльності Великого Каменяра, його роль у розвитку української літератури. Головні питання теорії віршування.

    лекция [30,1 K], добавлен 15.03.2011

  • Творчість письменника Ч. Сноу, його роль в поверненні англійської літератури в реалістичне русло. Критика творчості Сноу та боротьба між реалізмом і модернізмом. Засоби зображення, подвійне висвітлення подій і почуттів. Конфлікт роману „Пора сподівань".

    курсовая работа [32,3 K], добавлен 22.04.2010

  • Життєвий шлях видатного українського філософа, письменника, гуманіста, педагога Г.С. Сковороди. Формування педагогічного світогляду Г.Сковороди під впливом народної педагогіки. Формування особистості в педагогічній спадщині. Питання освіти та виховання.

    курсовая работа [40,0 K], добавлен 29.03.2016

  • Аналіз творчості М. Хвильового на уроках української літератури в загальноосвітній школі. Основні змістові концепти памфлетів письменника. Дослідження жанрових особливостей художнього тексту. Розвинення критичного мислення та культури полеміки підлітків.

    статья [23,5 K], добавлен 24.11.2017

  • Й.Г. Песталоцці як видатний швейцарський педагог-демократ, його життєвий та творчий шлях, головні методологічні положення теорії. Основні моменти та принципи педагогічної системи А. Дістерверга. Педагогічна теорія Й.Ф. Гербарта, його ідеї та методи.

    реферат [35,2 K], добавлен 21.04.2011

  • Образотворче мистецтво та його вплив на творчість дошкільників. Розвиток зображувально-художніх здібностей дітей засобами нестандартних технік. Інтегровані заняття та їх роль в активізації творчості. Використання психогімнастики на заняттях з малювання.

    курсовая работа [38,9 K], добавлен 07.08.2011

  • Погляди сучасних педагогів на роль і місце гри у формуванні особистості дитини. Основні види ігор та їх характеристика. Теоретичні основи проблеми творчості. Особливості діагностики та дослідження рівня творчих навиків дитини в дошкільному віці.

    магистерская работа [96,9 K], добавлен 23.09.2012

  • Обґрунтування та дослідження можливостей застосування педагогічної системи та конкретних положень В. Духновича у різних навчальних закладах. Життєвий шлях та літературна творчість О. Духновича. Характеристика мовного світогляду та педагогічних поглядів.

    курсовая работа [45,6 K], добавлен 26.12.2010

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.